Inspiracje na Nowy Rok

nurtured-by-love-dvd

źródło: suzukiassociation.org

Dlaczego muzyka?
Jak nauka gry na instrumencie potrafi wpłynąć na dziecko?
Co powinniśmy mieć na uwadze jako nauczeciel, rodzic?

Shinichi Suzuki (1898 – 1998) to autor słynnej dziś na cały świat metody, która zrewolucjonizowała spojrzenie na nauczanie w ogóle. Uważał, że nie ma czegoś takiego jak wrodzony talent. Talent kształci się w odpowiednim środowisku i przez odpowiednie wychowanie. Uważał, że każde dziecko, tak jak “automatycznie” przyswaja ojczysty język, może w “naturalny” sposób nauczyć się grać na instrumencie, w procesie tym kszatałtując piękną osobowość i szlachetny charakter – nie przy okazji, a przede wszystkim. Wierzył, że muzyka mogłaby wyleczyć społeczeństwo z wielu problemów.

W książce “Karmieni Miłością” (“Nurtured by Love”) Suzuki opowiada o swoim życiu; notuje przemyślenia, odkrycia, poglądy. Tłumaczy koncepcję “talent education”, ilustrując ją poruszającymi przykładami. “Ta książka czyni cię lepszym człowiekiem”, usłyszałam od osoby, która mi ją podarowała.

Zachęcona lekturą sięgnęłam również po film (na zdjęciu powyżej) o tym samym tytule. Został on zrealizowany częściowo na podstawie książki, częściowo jako fascynująca prezentacja i świadectwo sukcesu metody w świecie zachodnim. Piękna ścieżka dźwiękowa, ciekawe wypowiedzi wybitnych muzyków i nauczycieli czynią film, jak dla mnie, jeszcze lepszym od książki. Zawiera w sobie całe jej przesłanie, przedstawione znacznie spójniej; jest przy tym spojrzeniem “z zewnątrz”, z perspektywy zupełnie innego systemu. Ogląda się go z zapartym tchem i łzami w oczach. Naprawdę gorąco polecam każdemu z Was!!

Wszystkiego dobrego w 2013!

M.

P.S. Z tego co widzę, film chyba nie jest dostępny na polskim rynku… Jeśli ktoś byłby zainteresowany, mogę spróbować skopiować go i wysłać.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s